
Ainekset – 40 kpl
225 g voita
2,5 dl sokeria
2,5 dl fariinisokeria
2 kpl kananmunia
1 tl ruokasoodaa sekoitettuna 2 tl veteen
0,5 tl suolaa
1 tl vaniljauutetta
6 dl vehnäjauhoja
200 g suklaata

Laita uuni lämpeämään 175c mieluiten kiertoilmalla.
Sekoita vatkaimella voi ja sokerit. Kaada kananmunat yksitellen joukkoon. Lisää ruokasooda-vesisekoitus (snapsilasi toimii tähän hyvin), vaniljauute ja suola.
Pilko suklaa pieniksi paloiksi (sattumia saa/pitää olla) ja sekoita massan joukkoon. Lisää lopuksi jauhot osissa.
Laita uunipellille leivinpaperi ja muotoile massasta palloja oman maun mukaan. Huomioi, että pallot leviävät melko paljon uunissa, eli ympärille pitää jättää kunnolla tilaa. Massasta tulee noin 40 kappaletta keksejä, joka tarkoitti omalla kohdalla 3 uunipellillistä. Suosittelen laittamaan uuniin pelti kerrallaan, jotta keksit kypsyvät tasaisesti. Uunipellin tulee myös vähän jäähtyä ennen uuden erän muotoilemista pellille.
Paista keksejä n. 7 minuuttia keskitasolla. Kun saavat hieman väriä, ovat valmiita. Keksien on tarkoitus jäädä hieman raa’aksi, jotta keskiosa keksistä jää pehmeäksi.
